6.8.15

Lajam naprej

Lajam naprej. Brez zamere.
Zapišem nekaj, kar potem čez čas preverim, ali takrat še mislim tako. Včasih se zgodi, da spremenim mnenje.

Zdaj trenutno sem razočaran nad slovenskimi eksperti za mednarodno pravo, ki so bili tako vzneseni nad vključitvijo predsednika sodišča v Haagu kot slovenskega arbitra. Besede modrosti so bile izrečene, najboljše, kar je Cerarjeva vlada storila do zdaj itd.

In veliki Abraham je odstopil. Ne da bi bilo posebej važno, zakaj je odstopil, se je precej znižala verodostojnost vznesenih ocenjevalcev. Moje mnenje je, da je Abraham odstopil zato, ker je uvidel (ko je najbrž pogledal v vse dokumente), da je Slovenija taka šalabajzerska država, da je nima smisla zastopati, saj zavozi vse, kar ji uspe slučajno dobrega storiti.

In večni minister Erjavec, ki je lahko katerikoli minister v katerikoli vladi, je bleknil  in naredil že toliko neumnosti, da bi moral izginiti iz slovenskega političnega prostora in se 'boriti' le za upokojenske 'pravice'. Tukaj mu gre izsiljevanje še najbolje od rok. Njegovo lajanje na VTV o arbitraži, ugodni za Slovence, je začelo propad tega dogovora.  Ob tem se spomnim velikega francoskega politika Charlesa-Maurica de Talleyrand-Périgorda, ki mu je uspelo biti minister tako pri Napoleonu kot pri njegovih nasprotnikih in ponovnih ustanoviteljih kraljevine Francije. Bog ne daj, da bi mu bil Erjavec podoben, najbrž niti ne ve, kdo je bil Talleyrand. Zamerim mu, Erjavcu namreč, da ne vidi, kakšno teslo je in kakšne neumnosti počne. Slovenija nima nobene zunanje politike, odkar je on na 'otroškem krmilu' zunanjega ministrstva.

Morda se bo moj dobri prijatelj spet oglasil in me ozmerjal, naj počnem raje kaj pametnega. Pa si samo zapisujem misli, ki me obdajajo ob propadanju naše stvarnosti.

Lajam naprej.

31.7.15

Modra luna me nese na Hrvaško

Modra luna. Vse je pojasnjeno, tudi njeno ime.
Ob tem me obhajajo razne misli. Govorim o Hrvaški.

  • Kako to, da nihče ne reče: Hrvati so nezakonito prisluškovali. Kot vem - morda se motim, popravite me! - zaradi nepravilno vodenega postopka ali kriminalnega postopka pade vsaka obtožnica. S kakšnim sodnim nalogom so Hrvati lahko prisluškovali? Poglejte samo, kako je naš veliki JJ postal svoboden mož
  • Kot se spominjam, je bil slovenski pogoj za odobritev hrvaškega vstopa v EU urejena mejna problematika med državama. Če torej Hrvaška zdaj ne sprejema odločitev arbitražnega sodišča, torej ni izpolnila zaveze in je torej njen vstop v EU problematičen. Obstoja način, da jo vržemo ven iz EU? To bi bil precedens!
  • Če vse to zgoraj ne drži, imamo morda Slovenci samo še eno žezlo v ognju: vstop Hrvaške v Schengen. Torej, njeno odstop od arbitraže je za nas dovolj močan razlog, da nasprotujemo vstopu Hrvaške v Schengen. Se politiki tega zavedate?
  • Kot je predlagal Nataša Pirc Musar, skličimo mednarodno konferenco Slovenije, Madžarske, Srbije, Črne gore in BiH. Ena točka dnevnega reda: neurejena mejna vprašanja. Z NOBENO sosedo Hrvati nimajo urejenih mejnih nesoglasij. Saj se morajo počutiti kot Kalimero! Vsi so proti njim!
  • Malo manj verjetna pa bi bila tale pobuda za uspešno izvedbo: bojkotirajmo hrvaške proizvode v Sloveniji, ne kupujmo več v Mercatorju, imamo Spar, Tuš in Hofer, Lidl itd. 
Zanima me vaše mnenje, dragi bralec tega zapisa. Nisem nikoli bil zunanjepolitični komentator, le porodila se mi je misel ob polni luni.
Mar lajam v luno, zgodi pa se nič?

22.7.15

Vikanje in tikanje

Tako se zgodi, vem, sem nekajkrat v življenju to že doživel. Pa vendar vsakič razmišljam, ali je vikanje res vzpostavljanje distance ali kaj drugega.

Pred kratkim sej je oglasil znanec in 'protestiral' proti mojemu pisanju na tem blogu. Prav, vsak ima pač svoje mnenje, samo da je bil njegov protest v obliki žaljenja. In pri tem se je zatekel v vikanje.Ne vem, je laže nekoga žaliti ali zmerjati, če ga vikaš? Morda. Pa sem ga vikal nazaj in reakcije ni bilo nobene.

Ena od razlag takega ravnanja je torej, da se hoče znanec, prijatelj, odslej distancirati ne samo od mojega mnenja o nečem, ampak zaradi tega mnenja vzpostaviti tudi distanco, velik odklon, ki je na osebni ravni, od mene samega. Sam sem v svojem času, ko sem še pisal kot novinar, rad videl, da se nekdo ni strinjal, sva pač prekrižala meče. Nikoli pa nisem spoštoval žaljenja zato, ker mislim drugače kot on.

Nikoli nisem in tudi zdaj ne pišem, da bi nekoga žalil. Zato tudi ne sprejemam ocene 'če tako misliš, si butelj' in podobno. In če se je ta znanec zdaj spremenil in o meni nima več dobrega mnenja glede tega, kar sem napisal, sem pač prijatelja, znanca izgubil

A to ni izguba. Prijatelj je tisti, ki ceni moje mnenjue, četudi je povsem v nasprotju z njegovim.

13.7.15

Balkanizem

Najbrž bo kdo 'ogorčen' nad tem mojim pisanjem, ker se 'zgražam' nad ravnanjem svetovnega zvezdnika, ampak dovlj dobro poznam balkanizem, s katerim razumem 'fijakersko, poniževalno ali večvrednostno obnašanje in ravnanje posameznika proti ostalim'.

Za kaj gre?

Ko je Novak Đoković povsem zasluženo postal zmagovalec Wimbeldona 2015, se je med samim igranjem, pa tudi ob zmagi nad Federerjem, izkazal njegov balkanizem. Med igro se je eden od gledalcev nespodobno obregnil (razumeti med prenosom sicer ni bilo) nad Novakom, ta pa mu je v 'balkanskem stilu' in s kazanjem prsta v smeri, kjer naj bi sedel nespodobnež, poslal kar precej besed, ki so se začele s pič****. Slišati Novaka sicer ni bilo mogoče, ampak toliko pa že premoremo branja z ustnic, da smo nedvomno videli, kako je veliki Nole reagiral. To se je zgodilo kar nekajkrat med igro, očitno je bil zmerljivec iz občinstva Federerjev navijač. Da ne posumim še kaj nacionalističnega...

Ko ob zmagi Nole skače z napetimi mišicami in s široko odprtimi usti kriči od zadovoljstva, mu tega pač ne morem očitati, saj mnogi počno podobno, nekateri - tu prednjačijo dame - kričijo in cvilijo med udarjanjem, tako naj bi sproščale energijo, ki jo vnesejo v udarec.

Zaključne besede Đokovića so bi povsem nekaj drugega. s spoštovanjem do tekmeca in do Wimbledon se je obnašal povsem primerno. V tenisu, posebno v Angliji, je še vedno nekaj 'aristokratskega', kar naj vas, moj bralec, ne moti, saj milijonski zaslužki ne pomenijo nič drugega.


Okušanje wimbledonske trave je imenitna promocijska gesta, menedžerji so ga dobro poučili, kaj je treba na koncu narediti.

A njegov balkanizem med igro, tudi z grimasami na obrazu in omenjeno balkansko kletvično folkloro, pa je ostal  zame kljub dvomiljonskemu (aristokrateskemu) zaslužku tega dne primitivec, človek, za katerega kljub njegovi robustni igri meni nikoli ne more biti za zgled.

Še Pete Sampras, ki mu je jezik vedno visel iz ust in je izgledal kot kak debil med igranjem, se danes zdi 'lepši'.

3.7.15

Čistilna krpa za 15€

Nenavdaen tale julij zame. Vse se nekako nalaga na kup. Včasih ne sledim več, ne ker ne bi razumel, ampak ker enostavno ne morem o vsem imeti svojega mnenja.
Poglejmo.

Konec šolskega leta. Otrok pa je prav toliko kot prej na cestah.

Vročina. Lani je bilo toliko dežja, da smo prosili za sonce, letos ga je obilo. Sonca namreč. najraje bi spet rekli, naj bo vendar MALO MANJ VROČE. Ampak jaz imam rad vročino, raje kot mraz.
Umrl je Slavko Avsenik. Nisem ga imel čast osebno poznati, ampak cenil sem ga dovolj, da sem še kot mladenič z veseljem igral v ansamblu SA-MA njegovo Golico in še marsikatero. Nikoli ni 'pokvaril' slovenskega duha narodne pesmi, skladal je v slovenskem duhu, v duhu slovenskih narodinih pesmi. Slava mu.

Na vrata hodijo študentje ali kar so že in prodajajo neke čistilne krpe za 15€! Ni dela, nič ne morem več, samo takole lahko še prodajam, je zatrjeval mladenič, po vsem telesu, kolikor sem lahko videl, povsem tetoviran. To najbrž ni stalo le 15€. Pa naj bo tetoviran, ampak tako se ne rešuje problema. So iskali delavce, da bi spravljali les iz gozda po lanskem žledu, pa jih niso mogli dobiti. Saj ne rečem, težko je mladim, služb ni, dela ni, ampak po 15€ prodajati neke čistilne krpe - to ni način. Morda mu delam krivico, ampak imel sem občutek, da je 'kontroliral', ali smo ljudje kaj solidarni. Se ne strinjam.

Grem zvečer na 90 letnico svojega velikega prijatelja Cirila Zlobca. Vprašal ga bom, kaj misli o tem, da mladi Logačan hodi od hiše do hiše in prodaja čistilne krpe za 15€.

16.6.15

Moja zmeda

Tokrat sem se počutil nekako 'odrezan' od tega sveta, 'odrezan' od pomembnosti, ki se je zrcalila z objavo na prvih straneh časopisov, začenjanjem osrednjih poročil na TV ali v pogovorih med prijatelji ob kavi ali pivu.
Za kaj gre.
Fuzbal. Anglija nas je premagala. Saj sem gledal po TV in menim, da je bil Handanovič kriv za vsaj 2 gola od treh. Moje mnenje. Zasluži vest, da so nas Angleži (spet) premagali največjo medijsko pozornost? 'Odrezano'.
Kolesarjenje. Maraton Franja. Imenitna množičnost, ni zame. 10km še nekako, 150km - ne, hvala. Povprečje zmagovalca več kot 45km/h. Rekreacija? Ko je šla prva skupina najboljših slozi Logatec, so blisknili mimo, da nisem mogel niti fotografirati. Sem pa slučajno ujel Miho Hočevarja. Sam se je prepoznal. Franja - 'odrezano'
Parada ponosa. Odobravam, a se je ne udeležim. Ni po mojem okusu, da paradirajo ljudje z enakimi nagnjenji. Kaj če bi paradirale še kake druge skupine? Recimo ljubitelji praženega krompirja? 'Odrezano'
Trije dogodki, ki so bili v vrhu poročanju. A ne zame.

Tale je malce drugačen. 
Spravna slovesnost pod Krenom. Poročal sem o prvi spravni slovesnosti 8. julija 1990. Čeprav je bil neposreden prenos. Za TVD. Primerno. Janez Kocjančič z rokami v žepih. Kučan in Šuštar sta si segla v roke. Za medvojne in povojne poboje so se partizani-borci tudi uradno že opravičili. Domobranci se niso NIKOLI. Čeprav so z okupatorjem povzročili največ smrti. 'Odrezano'? (Ta 'odrezano' je morda tukaj najbolj vprašljiv, če sodi sem, a ne bi rad pisal posebnega spisa o tem, kar je meni, 'odrezanemu', že zdavnaj jasno, kdo je bil na pravi(čni) strani.)

Zame pa je bil veseli in ne-odrezan dogodek piknik s svojimi pevci, ko smo pritegnili svoje družice, se nasmejali, zapeli in se poveselili. Hvala vsem družinam, ki 'prenašajo' dvakrat tedenske vaje, nastope in druga odrekanja. 'Odrezano'?

7.6.15

Na bolniško!


 Slika je simbolična, to NI moj poškodovani prijatelj, ampak neki angleški politik
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Ne bom dolgovezil. O novem mediju, ki bo objavljal sliko in podobe JJ 24/7 kak drug dan, ko bo deževalo, ko bo temno in bom v temačnem razpoloženju. Danes raje o nečem, kar se mi zdi 'zanimivo'.

Prijatelju, kajpak upokojencu, je nekaj padlo v oko, zastrupilo se je, bil je v UKC in predpisali so mu maže in počitek in gledanje le na eno oko. Morda si ga je tudi prehladil, saj vozi moped s čelado brez prozorne zaščite. Ampak ne o diagnostiki zdravnikov.

Prijatelj je namreč precej onemogočen, saj gleda le z enim očesom. Moral bi biti na bolniški. Hmmmmm..... upokojenec na bolniški? Da bi prejemal le 80% penzijo? Bi moral ostati doma, da ga zasebna detektivska agencija ne prijavi  Karlu Erjavcu, oz. penzio-dajalcu, da omenjeni upokojenec še vedno pride ob 11h na kavo v točno določen lokal, kjer se srečujemo penzionisti, saj nimamo pod milim nebom kaj drugega početi, ne?

Torej upokojenci nismo izenačeni z delojemalci, čeprav smo penzio-jemalci. DESUS to razlaga drugače. Regres morajo dobiti tisti, ki imajo penzije manjše od.....koliko že?.....no, kar precej jih bo. Jaz sem izkoriščevalec tega naroda, saj imam penzijo SKORAJ 900€! Kakšen luksus! Vsako leto grem lahko za 3 dni na dopust na posebna mesta v tujini, kjer plačam recimo 29€ na dan za dve osebi. da, za DVE! Brez zajtrka, tega nosim iz Logatca sam s seboj v avtu, se ustavim in ga spreminjam v malico, mogoče kosilo, redko v večerjo. Ne sprašujte, kolikorat so se medtem podražili bencin, vodarina, smeti, kruh, prevoz, elektrika, damski vložki, MU-jogurt, zimske gume za avto, šmir, gnojilo za vrtnice, lopata, bor mašina itd itd itd

In kot vidim, tudi na bolniško ne morem. Neenakopravnost. Kalimero sem, se derem. Kaj pomaga? Včasih kaj napišem in dobim zato 20€. Za 8 kav s smetano je to! Pevski zbor vodim brezplačno, saj dobijo fantje 300€ na leto od Občine Logatec, ki je ena redkih v Sloveniji, ki ni zadolžena. In ko imamo koncert, nam ta občina zaračuna 100 € za najem dvorane v domačem kraju! Pobiramo prostovoljne prispevke in ljudje dajo. če jih pride veliko, pomeni 5€ na osebo že kar dohodek. za ČRNO blagajno. Da lahko kupimo enotne srajce za oktet!
Penzionerji pa še kar posedamo na kavi in nič ne delamo. Samo strošek smo, mi penzio-jemalci, tem penzio-dajalcem.